Süt Hakkında Bilmedikleriniz Reviewed by Momizat on . SÜT, SAĞLAM KEMİKLERİ SAĞLAMLAŞTIRIR MI? ”Süt, sağlam kemiklere neden olur” yargısının da kırılması gerektiğini belirtiliyor.Sütün kemikleri sağlamlaştırmadığın SÜT, SAĞLAM KEMİKLERİ SAĞLAMLAŞTIRIR MI? ”Süt, sağlam kemiklere neden olur” yargısının da kırılması gerektiğini belirtiliyor.Sütün kemikleri sağlamlaştırmadığın Rating:
You Are Here: Home » Genel Kültür » Süt Hakkında Bilmedikleriniz

Süt Hakkında Bilmedikleriniz

SÜT, SAĞLAM KEMİKLERİ SAĞLAMLAŞTIRIR MI?

”Süt, sağlam kemiklere neden olur” yargısının da kırılması gerektiğini belirtiliyor.Sütün kemikleri sağlamlaştırmadığını, tahrip ettiğini savunanlarda var.Sütün kalsiyum miktarının yüksek olduğunu, ama iyi emilebilmesi için yeterli kalsiyum-fosfor dengesini tutturılamıyor.

Çünkü kalsiyumun emilebilmesi için fosforla belli bir oranı tutturması gerekiyor. Maalesef sütte bire bir gibi oran vardır ve kalsiyum, fosfor iyi emilmez. İyi emilmediği zaman da kana geçmez. En çok süt tüketen ülke ABD’dir, yılda kişi başına 130 litre süt tüketimi vardır. Ve en çok da kemik kırıkları ve kemik erimesi burada görülür. Meksikalı ve siyahlar fazla süt tüketmezler, bunlarda kemik kırıkları son derece derece azdır.Dereotu ve rokada, sütten daha fazla kalsiyum bulunduğu söylenmekte. Kalsiyum pek çok yeşil yapraklıda var. Bunlar ayrıca bir yığın vitamin sağlıyor. Hele de bunları taze taze tüketirseniz. Emilim açısından kalsiyum, fosfor oranları da çok iyi. Yeşil yapraklılar kemiklerin kuvvetlenmesi için gerekli olan potasyum, magnezyum açısından da zengin. Kemiklerin güçlü olması için yeşil yapraklıların tüketilmesine önem verilmeli.

SÜT ÜRÜNÜ TÜKETİN

Sütü süt olarak değil, süt ürünü olarak kullanmanın daha doğru olacağını birçok bilimadamımız birçok defa dile getirdiğine tanık oluyoruz.

Mümkünse günlük mandıra sütü tüketilmelidir. Sütü alınan hayvanın meralarda otlamasına ve suni yem yememesine dikkat edilmeli. Temiz olduğuna güveniliyorsa, sokak sütçüsünden de süt alınabilir. Şehirdeki en iyi seçenek, günlük pastörize şişe sütleridir. Uzun ömürlü homojenize kutu sütlerini kesinlikle kullanmayın. Sadece ekşiyen veya kesilen süt ve yoğurtları yiyiniz. Sütü süt olarak değil, mayalanmış olarak yoğurt, kefir, peynir olarak kullanın. Böylece olunca kaynatmaktan dolayı kaybedilen vitamin, mineral ve enzimlerin bir kısmını geri kazanılır.”

Leave a Comment

Scroll to top