Sis sorununa kızılötesi çözüm Reviewed by Momizat on . Türk bilim insanlarınca yerli imkanlarla geliştirilen akıllı kızılötesi kamera ile uçak seferlerinin sis kaynaklı iptali tarihe karışacak. Bilkent, ODTÜ ve Gazi Türk bilim insanlarınca yerli imkanlarla geliştirilen akıllı kızılötesi kamera ile uçak seferlerinin sis kaynaklı iptali tarihe karışacak. Bilkent, ODTÜ ve Gazi Rating:
You Are Here: Home » Google Haberleri » Sis sorununa kızılötesi çözüm

Sis sorununa kızılötesi çözüm

Türk bilim insanlarınca yerli imkanlarla geliştirilen akıllı kızılötesi kamera ile uçak seferlerinin sis kaynaklı iptali tarihe karışacak.

Bilkent, ODTÜ ve Gazi üniversitelerinden araştırmacıların işbirliğiyle, yüzde yüz yerli imkanlarla akıllı kızılötesi kamera geliştirildi. İnsan gözünün göremediği yakın kızılötesi dalgaboylarında çalışan yeni kameraların uçaklarda kullanılmasıyla sis nedeniyle uçak seferlerinin iptali tarihe karışacak.

Yeni nesil kameralar, cam dışından ve 15 kilometre uzaktan da net görüntü alabildiğinden uçak içlerine de takılabilecek, böylece uçuş güvenliği daha da artacak.

Bilkent Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (NANOTAM) Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamamen milli olarak geliştirilen yeni nesil akıllı kızılötesi kameraların, uzay, havacılık, savunma, güvenlik, sağlık ve ulaşım alanlarında kullanılacağını ifade etti.
uçak

Havaalanlarında yaşanan sis nedeniyle uçak seferlerinin iptal edilmesinin önemli bir problem olduğunu vurgulayan Özbay, şöyle konuştu:

\”İnsanın gözünün gördüğü ışıklarda çalışan kameralar sislerde etkili olmuyor. Sisli havalarda çıplak gözle görüş mesafesinin tehlikeli bir şekilde düştüğü durumlar için geliştirdiğimiz yeni nesil kameralar sayesinde uçaklar seyir, iniş ve kalkışlarını güvenli bir şekilde yapabilecek. Çünkü bu kameralar sisin arkasını bile görebiliyor. Geliştirdiğimiz kameralar, cam dışını da net görebildiğinden uçak içine takılabilecek, aynı zamanda pistlerde bulunan ışıklı işaretleri de gördüğünden bu kameraların uçaklarda kullanımı uçuş güvenliğini daha da arttıracak. Yani artık uçaklar sisli havalarda rahatlıkla iniş kalkış yapabilecek.\”

Prof. Dr. Özbay, Kalkınma Bakanlığı, MSB ArGe ve Teknoloji Başkanlığı, TÜBİTAK ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından desteklenen projeler kapsamında uzun süredir InGaAs temelli yüksek performanslı kamera teknolojisi üzerine yürütülen çalışmalar kapsamında Türkiye\’nin ilk milli kamerasının üretildiğini bildirdi.
AA

Leave a Comment

Scroll to top