Sanayi üretim yüzde 2,4 arttı Reviewed by Momizat on . Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, Rating: 0
You Are Here: Home » Google Haberleri » Sanayi üretim yüzde 2,4 arttı

Sanayi üretim yüzde 2,4 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya oranla yüzde 1,8 düştü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış hesaplamada, ekimde bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,9, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 2,2 düştü.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 artış gösterdi. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde yıllık bazda, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi de yüzde 2,9 arttı.

Öte yandan, arındırılmamış sanayi üretim endeksi, ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,47 arttı.

Ankete katılan ekonomistler, ekimde arındırılmamış sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 artacağını tahmin etmişlerdi.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 1,7 artış göstermişti.

En fazla düşüş yüzde 5,5 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, ekimde aylık bazda en fazla düşüş yüzde 5,5 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında, ekimde bir önceki aya göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış en yüksek düşüş yüzde 5,5 ile sermaye malı imalatında görüldü.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, ekimde bir önceki aya göre en fazla düşüş yüzde 19,2 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 9,5 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 5,3 ile ana metal sanayi takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayisinde ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10,7 ile tütün ürünleri imalatında görüldü. Bu artışı, yüzde 8,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 4 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı izledi.
AA

Leave a Comment

Scroll to top