Reji asistanı ne iş yapar Reviewed by Momizat on . Reji asistanı , çalıştığı tiyatroda sahneye koyucuya, tiyatro sorumlusuna ve oyun yazarına yardım eder, onlardan aldığı direktiflere göre oyuncuları yönetir Rej Reji asistanı , çalıştığı tiyatroda sahneye koyucuya, tiyatro sorumlusuna ve oyun yazarına yardım eder, onlardan aldığı direktiflere göre oyuncuları yönetir Rej Rating:
You Are Here: Home » Genel Kültür » Reji asistanı ne iş yapar

Reji asistanı ne iş yapar


Reji asistanı , çalıştığı tiyatroda sahneye koyucuya, tiyatro sorumlusuna ve oyun yazarına yardım eder, onlardan aldığı direktiflere göre oyuncuları yönetir
Reji asistanı , çalıştığı tiyatroda sahneye koyucuya, tiyatro sorumlusuna ve oyun yazarına yardım eder, onlardan aldığı direktiflere göre oyuncuları yönetir.

Reji asistanı. bir tiyatro topluluğunun en lüzumlu ve sözü geçen elemanlarından biridir. Oyunun provalarını düzenler. o idare eder; temsil sırasında oyuncuların oyun metnine sadık kalmalarını ve sahne disiplinine uymalarını o sağlar. kulislerde makinistler arasında iş bölümünü o yapar; perde açılışlarında (brigadye) ile üç defa o vurur; kostümlere. aksesuarlara. dekor değişimlerine. ışık ve ses etkilerine o nezaret eder. Onun iyi organizasyonu sayesinde, her görevli, üzerine düşeni tam zamanında yapar.

Reji asistanı, oyunda tutarlılığı sağlamak amacıyla oyun düzenini reji defterine yazar Sahneye koyulan oyunun hukukan sorumlusu da odur. Hukuki bir anlaşmazlık halinde veya tiyatro aleyhine bir dava açıldığı zaman, asistan, reji defterini ve arşivinde titizlikle sakladığı belgeleri mahkemeye delil olarak sunar.

Leave a Comment

Scroll to top