Öldürülen Leopar İran parsı çıktı Reviewed by Momizat on . TÜBİTAK, Diyarbakır’da çobanlar tarafından öldürülen leoparın tür tanımlamasını tamamladı. DNA araştırmalarına göre leoparın İran Parsı alt türüne ait olduğu be TÜBİTAK, Diyarbakır’da çobanlar tarafından öldürülen leoparın tür tanımlamasını tamamladı. DNA araştırmalarına göre leoparın İran Parsı alt türüne ait olduğu be Rating:
You Are Here: Home » Google Haberleri » Öldürülen Leopar İran parsı çıktı

Öldürülen Leopar İran parsı çıktı

iran-parsi.jpg

TÜBİTAK, Diyarbakır’da çobanlar tarafından öldürülen leoparın tür tanımlamasını tamamladı. DNA araştırmalarına göre leoparın İran Parsı alt türüne ait olduğu belirlendi.

TÜBİTAK MAM Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bayram Yüksel yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da öldürülen leoparın dokusundan elde edilen DNA örneğinin mitokondriyel DNA dizisi bakımından incelendiğini söyledi. Öldürülen hayvanın Anadolu Parsı olmadığını, İran Parsı (Panthera pardus saxicolor) alt türüne ait olduğunun belirlendiğini ifade eden Yüksel, “Bu leopar türü İran leoparı, Kafkas leoparı ya da Orta Asya leoparı olarak da isimlendiriliyor. Bu türün İran, Kafkaslar, Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan’da yaşadığı biliniyor.” dedi.

Leoparın ilk vurulduğunda Anadolu Parsı olduğu iddialarının ortaya atıldığına değinen Yüksel, Türkiye’den şu ana kadar DNA analizi yapılan az sayıda leopar örneklerinin içinde Anadolu Parsına henüz rastlanmadığını söyledi.

Soyu Tükenmekte Olan Türlerin Genetiği Tanımlanıyor

Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsünde toplam 15 yaban türü üzerinde çalışmalar yapıldığını aktaran Yüksel, bu türler arasında sırtlan, kurt, tilki gibi yırtıcılarla, kızılgeyik, ceylan, karaca gibi otçul türler olduğunu ifade etti. Yaban hayatının korunması çalışmaları kapsamında, soyu tükenmekte olan bu türlerin genetik tanımlanmasının yapıldığını ve hücre bankalarının oluşturulduğunu belirtti.
Tubitak

Leave a Comment

Scroll to top