Kadın İstihdamı Paketi Reviewed by Momizat on . Kadın İstihdamı Paketi Ekim ayında Meclis'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, "Kadın İstihdamı Paketini Ekim ayında TBMM'ye taşıyıp Kasım ayında yasalaş Kadın İstihdamı Paketi Ekim ayında Meclis'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, "Kadın İstihdamı Paketini Ekim ayında TBMM'ye taşıyıp Kasım ayında yasalaş Rating:
You Are Here: Home » Google Haberleri » Kadın İstihdamı Paketi

Kadın İstihdamı Paketi

Kadın İstihdamı Paketi Ekim ayında Meclis’te

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, “Kadın İstihdamı Paketini Ekim ayında TBMM’ye taşıyıp Kasım ayında yasalaşmasını sağlama kararlılığındayız” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yıllık 122 milyar liranın emekliye sevkinde bankaların elde ettikleri karın ortada olduğunu belirterek, promosyon ile ilgili rakamın bir sonraki toplantıda görülmesinin mümkün olabileceğini bildirdi.

Faruk Çelik, bakanlığının 100 adet denetim aracının hizmete girmesi için yapılan törenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Çelik, banka promosyonları ile ilgili toplantıya Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun da katılmasına yönelik eleştiriler olduğunun hatırlatılması üzerine, Memur-Sen’in yetkili sendika olduğunu anımsattı.

Bakan Çelik, şöyle konuştu:

“Toplu sözleşme sürecini Ağustos ayında geride bıraktık ve toplu sözleşmeyi bayram öncesi uzlaşma ile sonuçlandırarak memurlarımıza, kamu çalışanlarımıza ve emeklilerimize önemli kazanımlar içeren bir anlaşmayı imzalamış olduk. Bütçede 5,5 milyar civarında beklenen kamu görevlileri ve emeklilerine zam 8 milyarın üzerinde gerçekleşmiştir. Bunu özellikle belirtmek istiyorum.

Bu toplu sözleşmelerde yetkili sendika Memur-Sen. Memur-Sen’in talepleri oldu, biz yasa gereği yetkili sendikanın, konfederasyonun talepleri üzerine müzakerelerimizi sürdürük. Ayrıca yetkili sendika varsa ki KESK’in de bir yetkili sendikası var, onunla da kendi sendikası alanındaki kamu kurumları ile ilgili toplu sözleşmemizi sürdürdük, dolayısıyla yasanın gereğini yaptık. Toplu sözleşme masasında promosyon ile ilgili yetkili sendika bizim önümüze bir talep getirdi bizde dedik ki ‘Bu, bankalarla bir araya gelinmesi gereken bir konudur, toplu sözleşme masasında bunu çözmemiz mümkün değildir’. Toplu sözleşme sonrası genel müdürler ile bir araya geldiğimizde bu talebi kendilerine iletir ve bir masa etrafında buna bir çözüm bulmaya çalışırız düşüncesinin bir uzantısı olarak toplu sözleşmeden sonra banka müdürleri ile SGK binamızda bir araya geldik ve Memur-Sen de yetkili sendika olarak burada talebini iletti ve toplantıdan ayrıldı.”

İlk görüşmenin yapıldığını daha sonra tekrar bir araya gelinebileceğini ifade eden Çelik, rakam konusunun gündeme gelmediğini bildirdi. Çelik, “Zor bir durum var, bankaların durumu ortada, bilançoları ortada, karlılıkları ortada, bizim yıllık 122 milyarımızın emekliye sevkinde bankaların elde ettikleri kar neyse o da ortada, bunları açık şeffaf bir şekilde konuşuyoruz, bu konuşmanın içerisinden ne çıkacak, onu rakamsal olarak belki bundan sonraki toplantılarda daha da net görme imkanımız olacak” dedi.

Kadın istihdamı

Faruk Çelik, kadın istihdamı ile ilgili yapılan çalışmalara iş dünyasının eleştirileri bulunduğunun anımsatılması üzerine, bu eleştirilerin bilgiye dayanmadığını söyledi.

Bu çalışmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Çelik, düzenlemenin sadece kadın istihdamı değil, istihdamın diğer alanlarında da yaşanan bazı sorunlar için onlarla bütünleştirerek daha kapsamlı bir paket haline dönüştürülmesi olduğunu bildirdi. Çelik, paketin taşeron işçilerin durumlarını da içerdiğini ve bu kapsamlı düzenlemeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir kez daha gözden geçireceklerini, ondan sonra TBMM’ye sevk edeceklerini söyledi.

“İşverenlerin hassasiyeti, paketteki, taslaktaki bilgilere dayalı değil. Konuşulan bilgiler çerçevesinde herkes tepkisini vermektedir. O yönüyle bir ciddi anlam ifade etmemektedir ama bilgiye dayalı eleştiriler olursa onu tabi ki dikkate almamız gerekiyor” diyen Çelik, amaçlarının; kadın istihdamında karşı karşıya bulunulan durumu değerlendirmek, iş gücüne katılım oranının yükseltilmesi, kadının istihdamda daha çok var olabilmesinin yollarını artırmak olduğunu vurguladı.

Çelik, “Doğum çok önemli, sağlıklı nesiller çok önemli anne, baba, çocuk ilişkisi çok önemli, burdaki süreler de önem arz ediyor çalışma hayatı açısından, onlar da dikkate alınıyor ama bunları derleyip kaç hafta, kaç gün, ne kadar izin, yarı zamanlıdan kastımız nedir, ne kadar süre bu yarı zamanlı olacak, anne ile çocuğu ne kadar süreler birlikte olmalı konusunda daha esnek bir model geliştireceğiz” görüşünü dile getirdi.

TBMM’ne ilk sevk etmeyi düşündükleri yasalardan birisinin bu olduğunu anlatan Çelik, “Kadın İstihdamı Paketini Ekim ayında TBMM’ye taşıyıp Kasım ayında yasalaşmasını sağlama kararlılığındayız. Çünkü hemen akabinde seçim dönemi geliyor ve bu kadar geniş kitleleri ilgilendiren ve ciddi de beklentinin oluştuğu bir süreçte, bu yasanın bir kazaya uğramaması gerekir” dedi.

Faruk Çelik, “Özel istihdam bürolarının, özellikle bu kadın istihdamı hassasiyeti konusunda belirli bir unsur olarak devreye gireceği yönünde bazı haberler var, böyle bir plan var mı taslakta” sorusunu yanıtlarken, özel istihdam bürolarının zaten faaliyette olduğunu anımsattı.

Bakan Çelik, “Özel istihdam bürolarının kendi asli amaçlarına uygun şekilde hizmet yapmaları ile ilgili yasal bazı boşluklar var. O çerçevede yani kadın, çocuk ve kadınla çocuğun bir arada olması, doğum neticesinde bir arada olmasının meydana getireceği boşluklarla ilgili, yani o aradaki zaman dilimini doldurmaya dönük farklı yöntemlerden, düşünülen yöntemlerden bir tanesi de mevcut olan istihdam bürolarını süreleri kısıtlı olmak kaydıyla kadının istihdamına katkı sağlaması açısından değerlendirilebilir mi diye, o da masamızda olan konu başlıklarımızdan birisi” diye konuştu.

Malulen emeklilik

Bakan Çelik, bir soru üzerine, malulen emeklilikle ilgili düzenlemenin gerçekleştiğini belirterek, bu konuda çok önemli adım attıklarını söyledi.

Çelik, 10 yıl çalışan bir vatandaşın organ nakli olmuş ise malulen emekli olabileceğini, bazı hastalıkların da durumunun genişletildiğini, şeker hastalıklarında 3 organın işlevinin bozulması veya 3 organda şeker hastalığı ile meydana gelebilecek sıkıntıları dikkate alarak ilgili kurulun vereceği rapor neticesinde malulen emekli olabileceğini söyledi. “

Faruk Çelik, “Kapsamlı bir düzenlemedir ve özellikle malulen emekli olma konusunda ve maluliyet maaşının bağlanması konusunda talepte bulunan vatandaşlarımızın, zor durumda olan vatandaşlarımızın bilimsel veriler çerçevesindeki taleplerine cevap teşkil etmektedir” şeklinde konuştu.
AA

Leave a Comment

Scroll to top