Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi Reviewed by Momizat on . Göz içinde bulunan sıvı tarafında beslenir. Gözde artan basınç nedeni ile göz tansiyonu sorununa neden olur. Gözü besleyen sıvı aynı zamanda bazı kanallar aracı Göz içinde bulunan sıvı tarafında beslenir. Gözde artan basınç nedeni ile göz tansiyonu sorununa neden olur. Gözü besleyen sıvı aynı zamanda bazı kanallar aracı Rating:
You Are Here: Home » Google Haberleri » Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz içinde bulunan sıvı tarafında beslenir. Gözde artan basınç nedeni ile göz tansiyonu sorununa neden olur. Gözü besleyen sıvı aynı zamanda bazı kanallar aracılığıyla dışarı atılır, dışarı atılmadığı durumlarda gözde basınç artar. Göz hastalıkları arasında en sık rastlanılan göz tansiyonu sorunu yükselen basınç nedeni ile göze zarar veren en önemli göz hastalıklarından sayılabilir. Hatta bu hastalık tedavi edilmezse iş görme bozukluğuna kadar gidebilir. Çünkü basınç nedeni ile gözdeki sinirler zarar görmektedir. Eğer gereken göz tedavisi yapılmazsa görme kaybı yüzde yüze ulaşarak körlük başlayabilir. Göz tansiyonunun bazı tipleri vardır. Göz hastalıkları içinde erken dönemde belirti vermeyen göz tansiyonu hastada meydana gelen görme kaybı ile anlaşılabilmektedir.

Göz tansiyonu hastalığında bir kere görme kaybı yaşandığı zaman ne yazık ki bir daha geri dönüş olmayacaktır. Bu nedenle her 6 ayda bir göz kontrolüne gitmek gerekir. Hastalık daha ziyada 40 ile 45 yaşlarında ortaya çıkar ve gözde basınç artışı meydana gelir. Merkezden çevreye doğru yayılan göz tansiyonu düzenli muayenede teşhis edilerek ilerlemesi durdurulabilir. Bu nedenle 40 yaşından sonra herkesin iyi bir göz doktoru olması ve yılda 2 kere de göz muayenesini ihmal etmemesi gerekir. Hastalığın nadir de olsa görülen bir türünde belirtiler arasında bulantı, kusma, göz de ağrı ve görme bulanıklığı olabilmektedir.

Göz tansiyonu olan bir ailede bireylerin her birinde göz tansiyonu riski diğer kişilere göre daha yüksektir. Genetik faktör bu hastalığın ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yine daha önce belirtmiş olduğumuz gibi 40 yaş ve üstü kişilerde, gözünde sürekli basınç artışı meydana gelenler de göz tansiyonu risk daha yüksektir. Bu risk faktörleri dışında gözde basıncın artması, gözün darbe alması ve yaralanmasından, şeker hastalığından, kansızlıktan da kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle eğer bu risklerden birini ya da bir kaçını taşıyorsanız ileride görme yeteneğinizi tamamen kaybetmemek adına bir göz doktoruna yılda 2 kere muayene olmayı ihmal etmeyin. Göz hassas bir konudur ve hassasiyet gerektirir.

Leave a Comment

Scroll to top