Dedektif Kimdir Nedir Reviewed by Momizat on . Dedektif, suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli polislere denir. Bazı ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Öykülerde ve Dedektif, suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli polislere denir. Bazı ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Öykülerde ve Rating:
You Are Here: Home » Genel Kültür » Dedektif Kimdir Nedir

Dedektif Kimdir Nedir

Dedektif, suçları soruşturmak ve suçluları yakalamakla görevli polislere denir. Bazı ülkelerde devlet görevlisi olmayan özel dedektifler de vardır. Öykülerde ve romanlardaki dedektifler genellikle bu türden özel görevlilerdir.

Dedektif, bulundukları ülkenin, yasaları el verdiği ölçüde, kendilerinden talep edilen konular hakkında araştırmalar yapan ve buldukları verileri, raporlar halinde ilgili kişilere sunan, profesyonel araştırmacılardır. Bu kişiler resmi olmadıkları için özel dedektif diye anılırlar. Dedektif becerikli ve sabırlı olmalıdır, çünkü soruşturduğu konuda yalnızca bir ipucu bulmak için bile aylarca çalışmak zorunda kalabilir. Günümüzde kanıtlar bulmada bilimsel yöntemler büyük kolaylık sağlar, ama dedektif gene de büyük ölçüde soru sorma yöntemiyle çalışırlar.

Türkiye de Dedektiflik yapılıyor. Dedektiflerin derneği olarak bilinen Özel Dedektifler Derneği dir. Dedektiflerin Yaptığı bazı hizmerler;

Adli Olaylar Araştırma ;

Hırsızlık olaylarının araştırılması

Çalıntı mal araştırılması

Sahte belge araştırılması

Yalancı şahit araştırılması

Kayıp şahıs araştırılması

Ticari alacaklarla ilgili adres tespiti

Çeşitli davalarla ilgili delil toplama

Özel Dedektifler gibi hizmetler verebilmektedir.

Leave a Comment

Scroll to top